Prižiūrėti dantis labai svarbu jau nuo vaikystės. Vaikų odontologas Vilniuje, Kaune bei kituose didžiuosiuose miestuose patvirtins tai, kadangi netinkama priežiūra gali sukelti labai rimtų neigiamų pasekmių dantims. Šiame straipsnyje aptarsime kaip reikėtų prižiūrėti dantis vaikams bei patarsime kokias dantų pastas būtų geriausiai pasirinkti pagal amžiaus grupes.

Dantų valymas

Visų pirmą, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad vaikams reikia valyti dantis nuo pirmo pieninio danties išdygimo. Tai yra iki 7 metų. Taip pat svarbu yra nuolat palaikyti burnos higieną, tam užtenka minkšto šepetėlio ir dantų pastos.

Atsižvelgiant į tai, kad yra įvairiausios pastos su skirtingu fluorido kiekiu, reikia individualiai pasitarti su vaikų odontologu ir jis patars kokia koncentraciją geriausiai būtų pasirinkti.

Nepamirškite, kad dantis vaikui reikia valyti du kartus per dieną: vieną kartą ryte, o kitą vakare.

Šis procesas turėtų užtrukti bent dvi minutes. Valymas visada turėtų būti kruopštus, sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais reikia pereiti per visus dantukus. Atskirai valant viršutinius ir apatinius.

Dantų valymą vaikams galima savarankiškai patikėti atlikti nuo 12 metų. Svarbu yra atkreipti dėmesį į tai, kad iki 6 metų nėra rekomenduojama vaikams naudoti skalavimo skysčių.

Tiems vaikams, kurie turi padidinta ėduonies atsiradimo riziką, yra rekomenduojama skalavimo skystį naudoti būtent tokį, kurį jam pasiūlė odontologas.

Dantų apsauga nuo ėduonies

Nemaža dalis vaikų susiduria su tokia problema kaip dantų ėduonis. Tai pavojinga kietųjų audinių liga, kuri dažniausiai yra sukelta dėl angliavandenių, įvairiausių bakterijų poveikio.

Tam, kad to maksimaliai išvengti, geriausia yra reguliariai stengtis pašalinti apnašas nuo dantų paviršiaus ir vartoti kuo mažiau cukraus, kadangi jis yra pagrindinis ėduonies atsiradimo šaltinis.

Prie šitų veiksnių, reikėtų dar priskirti fluoridą, kuris remineralizuoja ir trukdo bakterijoms plisti burnos ertmėje. Tad tam, kad ėduonis mažiau veiktų vaiko dantis, yra rekomenduojama naudoti vaikiškas pastas su fluoridu.

Fluorido kiekis pastoje, yra parenkamas kiekvienam pacientui individualiai, kadangi viskas priklauso ne tik nuo amžiaus, bet ir ėduonies rizikos laipsnio. Reikėtų nepamiršti, kad tokias pastas reikia naudoti labai atsakingai ir laikytis odontolo rekomendacijų.

Jeigu šitų priemonių nepakanka, odontologas gali papildomai rekomenduoti naudoti dantų skalavimo skystį, dantų kremus arba fluoridų laką.

Įdomus faktas tai, kad floridas tikrai teigiamai veikia dantų būklę, kadangi pastaraisiais dešimtmečiais sumažėjo žmonių sergamumas ėduoniu. Šį veiksnį įtakojo žmonių pastų bei lakų su fluoridu naudojimas.

Dantų pastos pasirinkimas pagal amžiaus grupes

Iki 4 metų

Prižiūrėti vaikų dantis svarbu yra nuo pat gimimo. Jeigu vaikas turi mažą dantų ėduonies atsiradimo riziką, tokiu atveju yra rekomenduojama dantis valyti dantų pasta su 500 ppm fluorido kiekiu.

Tiems vaikams, kurie turi padidinta ėduonies atsiradimo riziką arba jie turi kitų sveikatos sutrikimų, geriausia yra rinktis pastą su 1000 ppm fluoridu.

Valant dantis, nereikia stipriai spausti šepetėlio, po dantų valymo išspjauti likučius ir neskalauti. Taip pat yra rekomenduojama vakare po dantų valymo nevalgyti ir gerti tik vandenį.

4-6 metų

Tiems vaikams, kurių amžius svyruoja nuo 4 iki 6 metų ir turi mažą ėduonies atsiradimo riziką, yra rekomenduojama rinktis pastą su 1000 ppm fluorido kiekiu.

Tiems, kas turi padidinta ėduonies atsiradimo riziką arba kitų sveikatos problemų, geriau yra rinkti pastą su 1450 fluorido kiekiu.

Spaudžiant pastą ant dantų šepetėlio reikia nepersistengti, jis turi būti maždaug žirnio dydžio. Po dantų valymo reikėtų išskalauti burną su vandeniu. Vakare taip pat nerekomenduojama valgyti, tik išgerti vandens.

Vyresni negu 6 metų

Vyresniems vaikams taikomos tokios pačios taisyklės kaip ir suaugusiems. Jeigu vaikas ar suaugęs, turi mažą ėduonies atsiradimo riziką, tuomet rekomenduojama valyti dantis su 1000 ppm fluoridu, o tiems, kas turi padidintą riziką – su 1450 ppm.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į dantų pastos kiekį, jis turi būti apie 1-2 cm. Po dantų valymo vakarais galioja tokios pačios taisyklės kaip vaikams iki 6 metų.

Apibendrinimas
Straipsnyje aptarėme aspektus, kurie padės prižiūrėti vaikų dantis. Taip pat pateikėme rekomendacijas, kokią dantų pastą ir kokiame amžiuje yra geriausia naudoti. Sekite šiuos patarimus ir tuomet dantų ėduonis negres Jūsų vaikams.
Daugiau apie vaikų odontologiją galite sužinoti – dentes.lt